Máte rádi kávu? Kolik šálků za den vypijete? Je pro nás prospěšná nebo nám škodí?
Kde ještě se můžeme setkat s kofeinem a jaké má účinky na lidské zdraví?
Říká se, že kávu znali již v době kamenné. V dávných dobách lidé žvýkali lístky či plody určitých rostlin, které stimulovaly pozornost, povzbuzovaly je a vedly k vyšším výkonům.
Dnes již lístky nežvýkáme, ale připravujeme si „lahodný nápoj“. Setkat se můžeme nejčastěji s kávou Arabica a Robusta. Arabica je dražší, kvalitnější a obsahuje méně kofeinu. Možné jsou také kombinace obou zmíněných.
V dnešní uspěchané době je káva jakýmsi symbolem klidu. Někteří lidé se nedokáží zastavit a potřebují k tomu berličku. Kvalitní káva má díky kofeinu, který obsahuje, řadu účinků na lidský organismus. Mezi nejznámější patří stimulační účinek. Poslední dobou je velmi diskutovaná kombinace kávy s mlékem, která podle odborníků negativně ovlivňuje trávení a způsobuje bolesti zad.
Pokud pijete jeden šálek čisté kávy za den, který Vám pomáhá takzvaně vypnout a nadechnout, tak si ji klidně dejte. Rozhodně větším zlem by byl stres z odepřené kávy. Co však rozhodně nedoporučujeme je kombinaci kávy s cigaretou nebo zákusek ke kávě. V obou případech neprospějete svým cévám, ani srdci.
Za každou kávu zařaďte sklenici čisté neperlivé vody a doplňte minerály. Snížíte tak riziko vzniku osteoporózy a eliminujete skryté překyselení organismu.
Kofein funguje v lidském těle jako stimulant centrální nervové soustavy.
Výhodou je, že dočasně potlačuje únavu a nabuzuje. Kofein působí také diureticky, což vede k vylučování vody, proto je vhodné šálek kávy doplnit sklenicí čisté vody.
Kofein je obsažen v kávě, čaji, limonádách, energetických nápojích, kakaových bobech, atd.
Nejvyšší podíl kofeinu obsahují hlavně listnaté rostliny, které se jim brání před hmyzem. Rostlinám poslouží jako přírodní pesticid, např. 1-2% jsou již pro plže smrtelným nervovým jedem. Již naše babičky vylévali „lógr“ do květináčů. Smrtelná dávka kofeinu pro člověka je při orálním užití 150 mg/kg. Pro 100 kg vážícího člověka to znamená kofeinovou dávku 15 g, což odpovídá dvacetipěti litrům kávy.
Kofein se vstřebává z kávy již po několika minutách. Z čaje to trvá déle a to až 40 minut od vypití.
Čaj je tedy zdravější. Vyloučení trvá cca 5 až 6 hodin po požití. Po alkoholovém dýchánku rozhodně nedoporučujeme pití kávy, ale doplnění tekutin, nejlépe čistou vodu.
Kofein patří do skupiny tzv. mozkových stimulantů. Stimuluje činnost mozku k vyššímu výkonu, zlepšuje paměť a výkon. Nevýhodou může být stimulace, když máme tzv. špatnou náladu. V takových případech se lépe osvědčují mozkové harmonizátory. Ty upravují činnost mozku, snižují únavu, úzkost, zlepšují náladu, snižují duševní únavu, zlepšují paměť, pozornost i soustředění. Mezi nejznámější mozkový harmonizátor patří L-THÉANIN ze zeleného čaje.
*Orientační hodnoty kofeinu na šálek nebo porci.
Rezistence na kofein – pravidelným užíváním kofeinových přípravků může vzniknout tzv. rezistence a hrozí i vznik závislosti.
Kofein zrychluje tep, rozšiřuje tepny a stimuluje oběhový systém. Také uvolňuje hladké svalstvo, což se uplatní při vyprazdňování. Negativním projevem bývá zrychlení srdeční činnosti či bolest žaludku z důvodu překyselení. Proto se nedoporučuje u lidí s pálením žáhy a u tzv. „vředařů“ (vředy na žaludku a dvanáctníku). Při spotřebě pět a více šálků kávy za den vzniká riziko výskytu onemocnění srdce a cév, v krajním případě hrozí i infarkt. Pití kávy ve stresu se nedoporučuje pro své negativní účinky na oběhovou soustavu.
Káva silně zatěžuje endokrinní systém. Kofein zbavuje účinku vitamín B1 (thiamin) a inositol a má močopudné účinky, které mohou z organismu odplavovat draslík a zinek a zabraňovat řádné asimilaci vápníku a železa!
Epileptici, by měli konzumaci kávy diskutovat se svým ošetřujícím lékařem, mohlo by dojít ke snížení účinků některých léků. Osoby trpící vysokým tlakem, srdečním onemocněním, či s poruchou ledvin by rovněž měli konzumaci kávy konzultovat se svým lékařem.
Tím, že kofein stresuje tělo působením na receptory nervového systému, dochází k dočasnému zvýšení metabolismu a odbourávání tuků. Tento účinek je však dočasný a již po několika dnech užívání kofeinu díky adaptaci receptorů vyprchá. Po vysazení kofeinu se musí splácet stejnou nebo delší dobou dluh, který užíváním kofeinu vznikl. Projevuje se opětným zvýšením únavy, přejídáním a zpomalením metabolismu.
Kofein ovlivňuje metabolismus vápníku v těle tím, že zvyšuje jeho vylučování. Káva se tedy chová kyselinotvorně, což vede k překyselení organismu. Dlouhodobé (skryté) překyselení je jednou z příčin osteoporózy a dalších nemocí.
Kofein je droga, při jejímž vysazení se mohou dostavit abstinenční příznaky (bolest hlavy, ospalost, vyčerpanost, nervozita, podrážděnost, deprese). Proto je vhodné dávku kofeinu postupně snižovat a nevysazovat najednou!
Pití kávy je pro mnoho lidí příjemný relax. Vede však k závislosti na kofeinu. Rovněž dochází k překyselení organismu, což může vézt např. k osteoporóze.
Odborníci doporučují šest a více šálků kávy jako prevenci před stařeckou demencí a Alzheimrem, na druhou stranu říkají, že více než pět šálků škodí srdci.
Autor: Jiří Gavar
Objednejte se na konzultaci, poraďte se s odborníky, co konkrétně je pro Vás nejvhodnější nebo se podívejte se na zkušenosti našich klientů.
Mezi nejčastější důvody patří: