Vláknina – prevence rakoviny

Nedostatek vlákniny ve stravě a špatné stravovací návyky jsou jedním z faktorů zvyšujících riziko vzniku rakoviny.

 

 

Vláknina nemá téměř žádnou výživovou hodnotupřesto je pro naše zdraví velmi důležitá.Tato významná složka potravy je velmi obtížně stravitelná. Existuje rozpustná a nerozpustná. Mezi její základní vlastnosti patří, že dokáže zvětšit svůj objem tím, že na sebe váže vodu. Tuto výhodu ocení lidé zejména při hubnutí. Nabobtnáním způsobuje pocit sytosti a snižuje chuť k jídlu. Vláknina také působí jako přirozený kartáč na střeva. Čistí zažívací trakt a při detoxikaci organismu na sebe váže uvolněné toxické látky, aby mohly být tyto toxiny vyloučeny z organismu.

 

Doporučený denní příjem vlákniny

Denní příjem vlákniny v ČR

  • dospělý člověk =  30 g / den

  • dítě od 2 let = věk + 5 g (např. 7 leté dítě = 12 g vlákniny na den)

 

Výživové doporučení pro obyvatelstvo ČR je zpracováno Společností pro výživu v souladu s dokumentem komise Evropských společenství s názvem: Strategie pro Evropu týkající se zdravotních problémů souvisejících s výživou, nadváhou a obezitou (bílá kniha). Podle ní je žádoucí zvýšení příjmu vlákniny na 30 g za den u dospělých. U dětí od druhého roku života 5 g + počet gramů odpovídajících věku (rokům) dítěte.

 Zdroj: Wikipedia 

 

 Rozpustná vláknina

Rozpustná vláknina dokáže na sebe navázat vodu. Tím, že zvětší svůj objem, působí jako stop apetit a z tohoto důvodu je výhodná u hubnutí. Najdeme ji v luštěninách (hrách, sójové boby, fazole), v obilovinách (oves, žito, ječmen), v některých druzích ovoce (jablka, banány), také v zelenině (např. brokolice, mrkev a další kořenové zelenině). Rozpustná vláknina ve střevech fermentuje (kvasí) a slouží jako zdroj energie (tzv. Prebiotikum), pro zdraví prospěšné mikroorganismy, tzv. Probiotické bakterie. Rozpustná vláknina zpomaluje vstřebávání cukrů, což ocení hlavně diabetici a lidi, kteří chtějí hubnout.

 

Nerozpustná vláknina

Je obsažena v celozrnných jídlech s obsahem zejména slupek, v obilných slupkách (otruby), v semínkách, ořechách, ve slupkách některých druhů ovoce a také v rajčatech. V zelenině, např. ve fazolích, květáku, cuketě, celeru, atd. Nerozpustná vláknina v trávicím traktu nefermentuje (nekvasí), proto není zdrojem energie. Vláknina zvětšuje objem u stolice, tím naředí odpadní látky, které vznikly při trávení. Zkracuje tak dobu, po kterou zůstává potrava v tlustém střevě. Ty pak snadněji opouštějí trávicí trakt, který je tak po kratší dobu vystaven styku s potenciálně nebezpečnými látkami.

 

Laicky by se dalo říci, že rozpustná vláknina pozitivně ovlivňuje (zpomaluje) vstřebávání cukrů a tuků, zatímco nerozpustná vláknina ředí obsah v tlustém střevě a urychluje vylučování stolice, váže na sebe toxické látky, čímž působí proti rakovinotvorně.

 

 

Výhody vlákniny

  • příznivě ovlivňuje zažívání

  • udržuje tlusté střevo v kondici

  • navozuje pocit sytosti

  • prodlužuje dobu vstřebávání některých živin (výhoda u sacharidů)

  • upravuje průjem, zácpu, syndrom dráždivého tračníku a prevence hemeroidů

  • pomáhá vylučovat z těla toxiny a rakovinotvorné látky

  • snižuje hladinu krevního cukru

  • snižuje hladinu krevního cholesterolu

  • pomáhá při hubnutí

  • účinná při prevenci žlučových kamenů

  • důležitá složka pro probiotické bakterie, které sídlí v našem zažívacím traktu

  • tím, že vláknina pomáhá udržovat čistá střeva, ovlivňuje vstřebávání důležitých látek pro naše zdraví

Protože běžné stravovací návyky jsou velmi chudé na vlákninu, je důležité jí pravidelně doplňovat!

Objednejte se na konzultaci, poraďte se s odborníky, co konkrétně je pro Vás nejvhodnější nebo se podívejte se na zkušenosti našich klientů.